Conecto

Ny brandidentitet booster it-virksomheds vækststrategi

  • Branding
  • Visuel identitet
  • Kernefortælling
  • Employer branding
  • Webdesign
Medarbejdere i Conectos lokaler

En it-familie sammensat af mange forskellige personligheder

Conecto er et solidt it-hus, der udvikler it-løsninger til offentlige og private virksomheder. Styrken i Conecto er medarbejderne, der ser sig selv som en stor familie sammensat af mange forskellige personligheder. Samlet repræsenterer familien en højt specialiseret ekspertise og en mangfoldighed med bredt perspektiv.

Med afsæt i en dynamisk udvikling, skalering af ansatte og en ny forretningsstrategi har vi hjulpet Conecto med at finde ind til sin kernefortælling og ønsket værdiposition. Den nye brandidentitet synliggør de menneskelige kompetencer, der gør Conecto til en attraktiv samarbejdspartner og arbejdsplads i markedet for it-løsninger.

Tobias Nawrocki fra Conecto
I Conecto er det vigtigt for os at følge med vores kunder og blive ved med at udvikle os. Derfor har genopfriskning af vores brandidentitet været en sund proces for hele huset, hvor stort set alle afdelinger i vores organisation har været involveret i processen. – Tobias Nawrocki, Adm. direktør

Nyt website fører forretning og kultur ind i en dynamisk fremtid

Med en genopfriskning af det visuelle design og lancering af virksomhedens nye website føres Conectos kultur og tilgang videre ind i en dynamisk fremtid. Med det moderne udtryk og opdateret kommunikation formår websitet at formidle den oprigtighed og faglige ekspertise, som Conectos it-familie står for, og som er kernen i alt, de gør – nemlig, at it skal give mening i kundens forretning og for kundens medarbejdere – ikke omvendt.

Vores nye profil giver os et ekstra boost, når vi skal synliggøre den oprigtighed, som er kernen i alt vi gør. Vi står simpelthen skarpere over for vores kunder, medarbejdere og partnere – og det er supervæsentligt for mig. For det betyder, at vi nu kan komme helt ud over rampen og endnu tættere på vores kunder. – Ole K. Væhrens, Director Sales & Marketing / Partner
Ole K. Væhrens fra Conecto
It, enkelt og meningsfuldt
Mette Nissen Pedersen – Partner i Essens Kommunikation – B2B-marketingbureau

”Få sat skub i jeres ambitioner. Lad os tage en snak om, hvordan vi kan samarbejde om at gøre jer kendt for det, I er gode til.”

Mette Nissen Pedersen / Partner

Telefon: (+45) 70 229 149
E-mail: mette@essens.info